Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 mars 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1604 5096  Akvarell Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Signerad och daterad -98,30x27 cm, yttermått inklusive ram: 44x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:19)

1604 4058  Akvarell Carl Sandell, monogramsignerad, komposition. Akvarell, bildmått: 11x15 cm, yttermått inklusive ram: 28x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)

1604 5130  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, parklandskap, bildmått: 12x23 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 28x41 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)

1604 5131  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, 15x25 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 27x35 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:12)

1604 5098  Appliquer Ett par, bemålad trä. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:33)

1604 5020  Appliquer Ett par, metall, löv. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)

1604 4047  Armbandsur Emporio Armani. Diameter: 4,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 3209  Armbandsur Raymond Weil, 18k guld, pläterad. Diameter: 3 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:49)

1604 5041  Bestick 6+ 6, gaffel. Längd: 21 cm, kniv. Längd: 24,5 cm, Bruttovikt: 905 g, (varav knivar 506 g)

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:37)

1604 4210  Blandteknik + litografi, 4 st, Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 36x46 - 45x58/

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:27)

1604 5133  Blandteknik 2 st, Signerade, Japan, Inköpta i Tokyo 1964, Drakar, blandteknik, yttermått inklusive ram: 39x65 - 80x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 5245  Blandteknik Anders Reuterswärd, komposition. Signerad, daterad 2011. Blandteknik, bildmått: 20x13 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:43)

1604 5329  Blandteknik Eugen Semitjov, Signerad. Blandteknik, bildmått: 48x33 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:11)

1604 4174  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i gränd. Signerad, blandteknik, 11x16 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:09)

1604 5239  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Folkliv. Signerad, blandteknik, 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 38x46 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:57)

1604 4334  Blandteknik Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. Porträtt av skådespelerskan Maj-Britt Nilsson som Katja Kock i filmen Flickan i frack från 1956. Signerad, daterad 1956. Blandteknik, bildmått: ca 46x29 cm, yttermått inklusive ram: 62x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:05)

1604 5335  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Davell, Komposition, Daterad 1952,55x41 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:45)

1604 5243  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Surrealistisk, daterad - 59. Blandteknik, bildmått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x43 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:44)

1604 4350  Blandteknik Stig Rönnerholm, komposition. Signerad, daterad 1953, pannå: 22x16 cm, yttermått inklusive ram: 25x19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:51)

1604 5242  Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Musikanter. Signerad, blandteknik, bladets mått: 25x50 cm, yttermått inklusive ram: 35x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:33)

1604 5354  Blomsterbord mahogny. Bredd: 69 cm. Djup: 29 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:34)

1604 5390  Blomsterbord Metall. Bredd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)

1604 5392  Blomsterbord Metall. Diameter: 72 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)

1604 4353  Bojan Kina, utan lock. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:00)

1604 5315  Bokstöd 2 st, Spisani, Italien, Akryl. Längd: 13-26, djup: 10 cm, höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:51)

1604 5087  Bokverk 55 volymer, samlade verk, Albert Bonniers Förlag, Stockholm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:08)

1604 4214  Bokverk Audubons Birds of America, The Audubon Society Baby Elephant Folio, Roger och Virginia Peterson, andra upplaga 1981

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:49)

1604 5428  Bord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 62 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:14)

1604 5118  Bordsdekoration Fågel, silver, Spanien. Höjd: längd: 13 cm, höjd: 17 cm, vikt: 105 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)

1604 5173  Bordslampa 1960/70-tal, gulmetall. Höjd: 65 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:16)

1604 5050  Bordslampa Niclas Hoflin, Arkipelag, Ruben, pure White, vitlackerad metall, böjbar ljusarm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 21:01)

1604 4480  Bordslampfot fd fotogen, omkring 1900. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:59)

1604 5342  Bordslampor Ett par, fot i alabaster. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)

1604 5023  Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:37)

1604 5417  Bordstabletter 9 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Tyg, "Vegetable Tree", 34x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)

1604 5313  Bordsur omkring 1900. Längd: 33 cm, djup: 15 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:18)

1604 5291  Bordsur sent 1800-tal. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:02)

1604 5080  Brasskydd Bemålad plåt. Bredd: 44 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:27)

1604 5075  Brevkniv med dekor av ekollon, mässing. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:22)

1604 5185  Brevlåda plåt, 25x20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)

1604 4166  Brosch 18k guld, med 3 pärlor. Diameter: 3,5 cm. Bruttovikt: 4,1g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:57)

1604 5195  Broscher 5 st + 1 hänge, silver, bruttovikt: 40 g. Bredd: 2,5-4,5 cm, höjd: 3mm-4,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:30)

1604 5254  Burk med lock, sterlingsilver, 1962, Vera Ferngren. Höjd: 9,5 cm, diameter: 5 cm, vikt: 118 gr brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:19)

1604 5264  Burkar med lock Ett par, porslin / mässingsbeslag, Frankrike, med Napoleons dekor: Örn & Bin. Längd: 6,5 cm. Djup: 4,5 cm, höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:10)

1604 5103  Byrå 1900-talets andra hälft, Engelsk stil, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 41 cm, höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5134  Byrå 1930-tal, Bemålad. Bredd: 62 cm, djup: 35 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:58)

1604 5018  Byrå 1960-tal, 6 lådor. Bredd: 75 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:21)

1604 5256  Byrå 4-lådor, Danmark, etikettmärkt, Ek /metallben. Bredd: 100 cm, djup: 49 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:13)

1604 5398  Byrå Intarsia. Bredd: 36 cm, djup: 29 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 4383  Byrå med stenskiva, mahogny. Bredd: 75 cm, djup: 40 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)

1604 5036  Cocktailglas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Satellite", Kosta Boda. Diameter: 11,3 cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)

1604 4069  Collier + örhängen, 3 delar, sterlingsilver. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:50)

1604 5153  Dalahästar 2 st, 1900-tal, polykrom bemålning på röd botten. Längd: 14 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:41)

1604 5170  Dalahästar 2 st. Höjd: 21-31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:51)

1604 5043  Dopset Barnbestick+ barntallrik, 3 delar, silver, W. A Bohlin, diameter, 17 cm. Längd: 9,5- 13 cm. Vikt: 240 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)

1604 5199  Eldset + eldgaffel, 4+ 1 delar, smidesjärn. Höjd: 73 cm, längd: 90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:50)

1604 5261  Etsning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad EA, daterad 82. Bildmått: 17x10,5, yttermått inklusive ram: 30x20,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:49)

1604 5396  Fällbord Furu. Bredd: 71 cm, djup: 52 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:04)

1604 5094  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo, numrerad 229/300. Bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:02)

1604 4148  Färgetsning Ulrika Jevbratt (f. 1961), Sverige. "Mörklila violer". Signerad, numrerad 25/90, daterad -98. Bildmått: 50x66 cm, yttermått inklusive ram: 69x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:18)

1604 5401  Färglitografi 2 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 88-89/160. Färglitografi. Bladets mått: 17x21-46x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5190  Färglitografi 3 st, Fåglar, yttermått inklusive ram: 44x33 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 4152  Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Får. Signerad, numrerad 206/230. Färglitografi, bildmått: 26x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:48)

1604 5346  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 14/150. Färglitografi, bildmått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:17)

1604 5341  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 201/250. Färglitografi, bildmått: 70x53 cm, yttermått inklusive ram: 91x72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 4066  Färglitografi Evert Taube (1890-1976), Sverige. Ur: Minnen från Pampas. Signerad, numrerad 47/195, daterad -72. Färglitografi, bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:39)

1604 5258  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 204x260. Färglitografi, bildmått: 40x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:49)

1604 5244  Färglitografi Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition "Vinternatt". Signerad, färglitografi, 27x41 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)

1604 5400  Färglitografi Jeanette Karsten (f. 1967), Sverige. "Friendship". Signerad, numrerad 25/290. Färglitografi, bildmått: 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 75x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)

1604 5393  Färglitografi Jonas Glock (f. 1947), Sverige. Flicka vid kakelugn. Signerad, numrerad 439/500. Färglitografi, bildmått: 23x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)

1604 4136  Färglitografi Jørgen Nash (1920-2004), Danmark. Figurer. Signerad, numrerad Hc, daterad 1996. Färglitografi, bildmått: 27x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:49)

1604 5033  Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 236/360. Färglitografi. Bladets mått: 39x26 cm, yttermått inklusive ram: 53x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:39)

1604 5168  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 85/500, daterad 74. Färglitografi, bildmått: 21x14 cm, yttermått inklusive ram: 39x131 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:08)

1604 5166  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 51/290, "Wet Dreams". Färglitografi, bildmått: 32x44 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:39)

1604 4219  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Artist proof", ej signerad. Färglitografi, bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:06)

1604 5408  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Djur. Signerad, numrerad 76/300. Färglitografi, bildmått: 34x26,5, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:09)

1604 5283  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 108/190. Färglitografi, daterad bildmått: 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:59)

1604 4220  Färglitografi Picasso, numrerad 360/375, ej signerad, Mor och barn, oramat löst blad. Färglitografi, bildmått: 51x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 5374  Färglitografi Sixten Haage (1926-2021), Sverige. Bryssel i kvällssol. Signerad, numrerad 266/300, daterad - 89. Färglitografi, bildmått: 31x28 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 5395  Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Segelbåt. Signerad, numrerad 101/250, daterad -95 cm, yttermått inklusive ram: 38x58 cm

1604 5411  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Hundar. Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 65x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:41)

1604 5164  Färglitografi Sven Erixon, Signerad, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:06)

1604 5259  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 89/100. Färglitografi, bildmått: 38x52 cm, yttermått inklusive ram: 59x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)

1604 5123  Färglitografi Thage Bordholm, Landskap. Signerad, numrerad 120/260. Färglitografi, bildmått: 50x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:17)

1604 4352  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Paris 1965. Signerad, färglitografi, ngt blekt. Bär dedikation. Bildmått: ca 40x24 cm, yttermått inklusive ram: 73x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:57)

1604 5120  Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Provtryck. Färglitografi, bildmått: 20x24 cm, yttermått inklusive ram: 41x42 cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)

1604 5142  Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Signerad, numrerad 66/350. Färglitografi, bildmått: 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:16)

1604 4073  Färglitografier 2 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 225-upplaga, Från slussen & Gröna Lund, yttermått inklusive ram: 48x63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)

1604 4153  Färgträsnitt Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. "Den röda porten II". Signerad, numrerad Et -73, daterad Till Harry Martinsons: Dikter om ljus och mörker. Bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:35)

1604 5151  Fat 2 st, cloisonné, motiv av drakar. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:59)

1604 5422  Fat Lena Möller (f. 1946), Sverige. Danmark, glaserad keramik, 40x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:23)

1604 5117  Fat silver, graverad, CG Hallberg, diameter: 29. Vikt: 610g ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:56)

1604 5114  Fat silver, graverad, CG Hallberg. Diameter: 26. Vikt: 420g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:36)

1604 5236  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 24 cm. Stockholmstidningens riksskyttetävling 1942

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5189  Fåtölj med fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. Swedese, "Lamello", böjträ med svart skinnklädsel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:45)

1604 5186  Fåtölj med fotpall Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. Swedese, "Lamello", böjträ med svart skinnklädsel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:48)

1604 4473  Fåtöljer Ett par, 1950-tal

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:58)

1604 5197  Fåtöljer ett par, Finn Östergaard, Skippers möbler, Danmark

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)

1604 5350  Fåtöljer ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 5296  Fåtöljer ett par, stomme i björk med sits och rygg i flätat läderband

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:27)

1604 5057  Figurin Bing & Grøndahl, Axel Locher, Fiskförsäljerska modellnr 2233. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:10)

1604 5089  Figurin Buddha, Kina, brons. Höjd: 8 cm, vikt: 370 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:59)

1604 5054  Figurin Rosenthal, Fisk, porslin. Längd: 13 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)

1604 5056  Figuriner 2 st, Royal Copenhagen, Gåsapiga (nr 527) och Amagerpige (nr1314). Höjd: 15-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)

1604 4195  Figuriner 5 st, Goebel / Hummel. Höjd: 9-15,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)

1604 5111  Figuriner 5 st, Hundar, Bing & Grøndahl, Nao, Spanien, Spanien, Royal Dux. Längd: 11-16. Höjd: 11-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:52)

1604 5071  Figuriner Pingviner, 9 st, keramik, teak och glas, bland annat Monica Backström och Humppila Finland, Höjd: 5-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:26)

1604 5039  Fiskbestick 12+ 12 delar, Dirigold. Längd: 18-21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 5304  Flaska Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 5204  Flintlåsgevär Orientalisk. Längd: 140 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)

1604 5137  Fotografi Lars Mossberg. "Hötorgscity, 1966". Proveniens inköpt på auktionen 2021 efter fototävlingen Mitt Gamla Stockholm på Metropol. Ej numrerad eller signerad fotografisk bild, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:06)

1604 5307  Glasservisdelar 22 delar, 10 vinglas 10,5 cm, 8 st vinglas 9,5 cm, 4 portvinsglas 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:47)

1604 5308  Glasservisdelar 38 delar. Höjd: 5-9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:39)

1604 4466  Glasservisdelar 8 delar (5+ 1+ 1+ 1) Kosta, bland annat Odelberg Junior, slipad, etsad och delvis förgylld dekor, Höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 5038  Glasskålar 2 st, Gun Lindblad Kosta Boda, samt Orrefors, glas. Diameter: 22-25 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:52)

1604 4461  Golvlampa 1960-tal, Aneta T5. Höjd: 129 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:34)

1604 4450  Golvlampa 1970-tal, MAE 38. Höjd: 118 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)

1604 5349  Golvlampa mässing. Höjd: 140 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:15)

1604 5347  Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:16)

1604 5287  Golvlampa Mässing/Läder. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:46)

1604 5193  Golvlampa Uplight, nutida, metall. Höjd: 176 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)

1604 5326  Golvlampor Ett par, Belid, ställbara. Höjd: 130 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)

1604 5051  Golvlampor Ett par, Niclas Hoflin, Ruben, Arkipelag, pure White, vitlackerad metall, böjbar ljusarm, etikettmärkt, Höjd: 126 cm ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)

1604 4253  Golvurna Kina, 1800-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:26)

1604 5251  Gouache Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinnoporträtt. Bildmått: 48x30, yttermått inklusive ram: 51x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:16)

1604 5091  Grafiska blad 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, numrerad 169/300, daterad -77. Grafiskt blad/offset, 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)

1604 5361  Gryta på ben koppar. Diameter: 45 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:55)

1604 5292  Gusum 4 delar. Längd: 8-23 cm, djup: 6-9 cm, höjd: 2-10,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:55)

1604 5330  Halsband 4 st. Längd: ca 50 cm

1604 5262  Halvmodell Åke Arnold Carlsson, Lysekil, Trä, 20x100 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5194  Hänge bemålat, med montering 18 k. Höjd: 3,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)

1604 5253  Hängskåp oktagonalt, med spegelglas och dörrar i glas. Diameter: 33 c cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:57)

1604 5135  Hängskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 82 cm. Djup: 29 cm, höjd: 132 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:37)

1604 5240  Jordglob 1800-tal. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:55)

1604 5216  Kaffegods 4 delar, Gustavsberg, Viggen, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:43)

1604 5358  Kaffeservis Herend, 10 delar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:17)

1604 5081  Kandelaber Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Fyra ljusarmar, smide och grönt glas. Bredd: 28 cm. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)

1604 5143  Kanna silver, utländska stämplar, riklig dekor. Höjd: 16 cm, vikt: 300 g ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:13)

1604 5196  Karmstol Bruno Mathsson "Eva" böjträ med sadelgjord

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:57)

1604 5399  Karmstolar Ett par, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:43)

1604 4275  Keramik 13 delar, Le Creuset. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:03)

1604 5125  Keramik 7 delar, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Corso", Upsala-Ekeby. Längd: 8-38 cm, höjd: 2,5-20

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:32)

1604 5074  Kista 1800-tal, på senare benställning. Bredd: 45 cm, bredd: 38 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:33)

1604 5362  Kittel + kanna, koppar. Höjd: 31-35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:51)

1604 5286  Kökspall Anderstorps Werkstads AB (AWAB), 1950-tal, kromad stomme. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:06)

1604 5112  Kruka Glaserad, nutida, diameter: 37. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:44)

1604 5241  Kuriosa 6 delar, Asien, mässing. Höjd: 11-18,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:16)

1604 5353  Lampbord ett par, mahogny. Bredd: 49 cm, djup: 42 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:03)

1604 5344  Lampbord ett par, mässing och glas. Bredd: 45 cm, djup: 60 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:33)

1604 4127  Litografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Gäss. Signerad, numrerad Pt. Bildmått: 24x43 cm, yttermått inklusive ram: 42x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:31)

1604 5092  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Skidåkare 1974. Signerad, numrerad 40/400,35x28 cm, yttermått inklusive ram: 56x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:01)

1604 5403  Litografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Förlaga till utställningsaffisch. Signerad, numrerad 18/20, bladets mått: 75x58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:34)

1604 4175  Litografier 5 st, Fåglar, efter von Wright, yttermått inklusive ram: 38x30 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:12)

1604 4045  Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 44x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:40)

1604 4135  Litografiskt blad efter Joan Miró, ej signerad, boksida. Bildmått: 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm

1604 4493  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)

1604 4492  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:30)

1604 4240  Ljuskrona Maria Theresiastil. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:00)

1604 5225  Ljuskrona med prismor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 4479  Ljuslykta Nanny Still (1926-2009), Finland. Apollo, Riihimäen Lasi. Tvådelad, klart och rött glas. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:58)

1604 4429  Ljusstakar 2 par, mässing, omkring 1900. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:04)

1604 5072  Ljusstakar Ett par, barockstil, metall. Nutida, Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 5073  Ljusstakar Ett par, barockstil, metall. Nutida, Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:56)

1604 5415  Ljusstakar Ett par, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 9 cm

1604 5213  Ljusstakar ett par, Nickel. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)

1604 5024  Ljusstakar Ett par, omkring 1900, mässing. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:06)

1604 5025  Lyktor 3 st, koppar / plåt, elektrifierade. Höjd: 24-26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)

1604 5272  Matbord 1960-tal, Teak, diameter: 110. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:19)

1604 5178  Matbord Engelsk stil, mahogny, 2xpelarfot på trissor. Bredd: 176 cm, + 1 iläggsskiva om 42 cm. Bredd: 88 cm, höjd: 74 cm

1604 4096  Matkärl MILITÄRT, koppar, sk Snuskburk, 1800-tal. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:24)

1604 5364  Matsalsgrupp Rokokostil, 7 delar, K A Roos, Helsingborg. Diameter: 120 cm, höjd: 75+ 3 iläggx50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5138  Matservisdelar 30 del ca, Limoges, bland annat 2 terriner

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:49)

1604 5010  Matservisdelar 34 delar, Lotus, Rörstrand, 15 mattallrikar, 13 äggkoppar, 2 uppläggningsfat, 2 skålar, 1 gräddkanna, 1 underlägg

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:28)

1604 5097  Matservisdelar ca 95 delar, delar, Blå band, Gustavsberg, 18 mattallrikar, 24 djupa tallrikar, 16+ 15 assietter, 11 uppläggningsfat, 8 kaffekoppar med fat, 6 äggkoppar, 1 såsskål flintgods

1604 5294  Mått 5 Liter, Trä, modell äldre. Längd: 20 cm, djup: 20 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:10)

1604 5246  Matta Indien, 177x230 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:36)

1604 5058  Matta Indo, Kerman, NK, 237x300 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5271  Matta Kelim Afghan, 106x150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:36)

1604 5278  Matta Kelim Afghan, 77x116 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:33)

1604 5274  Matta Kelim Afghan, 80x282 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:38)

1604 4410  Matta Kelim Afghan, 97x144 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:52)

1604 5152  Matta Kelim, 160x265 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:30)

1604 5129  Matta Kelim, 77x265 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:09)

1604 5327  Matta Orientalisk, "Marrakech", 295x395 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:23)

1604 5107  Matta Orientalisk, 200x293 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:19)

1604 4423  Matta orientalisk, galleri, 105x375 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:59)

1604 5223  Matta orientalisk, Galleri, 72x282 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:07)

1604 5297  Matta Orientalisk, Galleri, 88x320 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 5284  Matta orientalisk, Galleri, Hamadan, 90x500 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:17)

1604 5282  Matta Patchwork, 200x300 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)

1604 4342  Matta Röllakan, gallerimodell, 83x290 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:11)

1604 5100  Matta Röllakan, Signerad GK, 103x252

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:05)

1604 5102  Matta Röllakan, Signerad GK, 172x240

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 5127  Matta Vaughan, Ull, 190x275 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)

1604 5371  Mattor orientaliska, 2 st, 64x90-73x82 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:54)

1604 5370  Mattor orientaliska, 3 st, 42x59-40x65 samt 57x88

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:35)

1604 5121  Militäruniform + mössa & skärp mm, Sverige, storlek: 48 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:14)

1604 5322  Modellbåt motorbåt. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:30)

1604 5323  Modellbåt Segelbåt, på ställning. Längd: 90 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:16)

1604 5231  Modellplan på ställning "SAAB - 21R", metall. Längd: 21 cm, djup: 24 cm, höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:19)

1604 5067  Ölglas 12 st, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent", Kosta. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:28)

1604 5407  Olja / collage Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Triptyk. Signerad a tergo, oramad, 33x73duk

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:57)

1604 4224  Oljemålning 1700-/1800-tal, Mansporträtt, uppfodrad duk, 65x50 cm, yttermått inklusive ram: 90x74 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)

1604 5161  Oljemålning Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på pannå, 78x98 cm, yttermått inklusive ram: 96x115 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)

1604 1012  Oljemålning Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1978. Olja på pannå, bildmått: 10x10 cm, yttermått inklusive ram: 17x17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:17)

1604 5306  Oljemålning Anne South (1902), Landskap med vattendrag. Signerad. Olja på pannå, 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 30x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)

1604 5300  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Badande på skärgårdsö. Signerad. Olja på pannå, 46x112 cm, yttermått inklusive ram: 62x127 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:57)

1604 5302  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, i ottan. Olja på pannå, 75x121 cm, yttermått inklusive ram: 90x137 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:41)

1604 5299  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, Noaks Ark. Olja på pannå, 36x115 cm, yttermått inklusive ram: 51x131 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:27)

1604 5298  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Sommaridyll. Signerad. Olja på pannå, 46x68 cm, yttermått inklusive ram: 61x83 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:38)

1604 5247  Oljemålning Björn Widell, "GG at Dawn". Signerad, oramad. Olja på duk, 24x20 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 5382  Oljemålning Bodil Hedlund (f. 1946), Sverige. Signerad, Komposition. Olja på duk, 102x88, oramad

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:39)

1604 4155  Oljemålning Carl-Eric Arkel (1908-1974), Bymotiv. Signerad. Olja på duk, 60x73 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:43)

1604 5045  Oljemålning Elsa Wallgren, smörblommor. Signerad, daterad a Tergo 1918. Olja på pannå, 18x15 cm, yttermått inklusive ram: 29x26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:12)

1604 5171  Oljemålning Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Signerad, fabrik. Olja på duk, 32x35 cm, yttermått inklusive ram:, 35x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 5169  Oljemålning Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. Monogramsignerad, stilleben med äpple. Olja på pannå, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 34x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:28)

1604 5217  Oljemålning Gunnel Heineman (f. 1927), Sverige. Pioner. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69x94 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:06)

1604 5250  Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Vid matbordet vinter". Signerad a tergo, daterad 1983. Olja på pannå, 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x48 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:42)

1604 4147  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Skärgårdsmotiv, signerad. Olja på pannå, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 73x93 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:21)

1604 4158  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. "Riddarholmskyrkan". Signerad. Olja på pannå, 27x36 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:52)

1604 5328  Oljemålning Jan W Morthenson. Signerad, daterad A Tergo, 88, "op 82". Olja på duk, 99x80 cm, yttermått inklusive ram: 101x82 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 4065  Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x72 cm, yttermått inklusive ram: 67x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:36)

1604 5325  Oljemålning Jonas Glock (f. 1947), Sverige. Roddbåt. Signerad, daterad -94. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x68 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)

1604 5209  Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, Sommarlandskap. Olja på duk, 88x90 cm, yttermått inklusive ram: 96x99 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:37)

1604 5158  Oljemålning Karl Gustaf Dahlgren (1932), Signerad, daterad 87, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 103x70 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 5334  Oljemålning Kjell Lönnblad, Tulpaner i fönster. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 70x60 cm, yttermått inklusive ram: 81x71 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 4503  Oljemålning Lennart Wickström (1928-2014), Sverige. "Vintersol Mariaberget". Signerad. Olja på duk, 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm

1604 5409  Oljemålning Lisbeth Cedwall, "Hemkär". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 41x32 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:37)

1604 4499  Oljemålning Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Vinterstad. Signerad. Olja på pannå 46x50 cm, yttermått inklusive ram: 61x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:13)

1604 5260  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Monogramsignera, Stilleben med persikor. Olja på pannå, 17x26 cm, yttermått inklusive ram: 21x30 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:18)

1604 5331  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, Slup vid Skokloster. Olja på duk, 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)

1604 5234  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:41)

1604 5141  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Alplandskap. Olja på duk, 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 41x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:40)

1604 4001  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Proveniens: Familjen Per & Karl Gerhard. Olja på pannå, ca 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:44)

1604 5065  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinnoporträtt, monogramsignerad, daterad 1909. Olja på pannå, ej ramad, 40x30 cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)

1604 5426  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad CAR, Daterad 1872, Landskap med stuga. Olja på duk, 36x52 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:29)

1604 4402  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad 6/5 -88, kustmotiv med fyr. Olja på duk, 40x69 cm, yttermått inklusive ram: 50x79 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 4159  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Gooseman, daterad -04, oramad. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:55)

1604 4118  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J Birch, Kustlandskap med båt och stad i horisonten. Signerad. Olja på duk, 67x97 cm, yttermått inklusive ram: 78x109 cm

1604 4252  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Rabous, blomsterstilleben. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:20)

1604 4256  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad SJ, fåraherde. Olja på duk, 29x44 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

1604 5301  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Blomstertorg. Olja på duk, 50x68 cm, yttermått inklusive ram: 71x91 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:38)

1604 5252  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italienskt gatumotiv. Olja på duk, 49x38 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:41)

1604 4101  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kustmotiv. Olja på duk, 60x69 cm, yttermått inklusive ram: 75x85 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:52)

1604 4478  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Fjällmotiv. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:56)

1604 4041  Oljemålning Ryssland, Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1912, landskap. Olja på pannå, 24x34, yttermått inklusive ram. 29x39 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:37)

1604 5343  Oljemålning signerad H Langley, -63, flicka med fruktkorg. Olja på duk, 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 46x41 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)

1604 4190  Oljemålning Stieg Jönsson, "Sommar på Skagen". Signerad, daterad -76, Utställd på Liljevalchs. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)

1604 4067  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:43)

1604 5147  Örhängen ett par, 18 k vitguld, med briljant. Vikt: 1,8 gr brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:39)

1604 4165  Örhängen ett par, 18k guld, med pärla. Vikt: 1,6 g

1604 5042  Parti höganäs 4 delar, krus (12 liter), brännvinskrus samt skål, glaserad stengodslera. Diameter: 25 cm ca, höjd: 8 - 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)

1604 5162  Parti linne 4 Dukar & 16 st, servetter

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:50)

1604 4247  Parti mässing 3 delar. Längd: 13 cm. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:52)

1604 5040  Parti silver 6 delar, Bruttovikt: 280 g ca (varav en kniv)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)

1604 5069  Parti silver 7 delar, skedar+ servettring, silver. Längd: 11-21 cm, vikt: 175 g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:12)

1604 5145  Parti silver diverse, 9 delar. Vikt: 430 gr ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:55)

1604 5255  Parti smycken + 3 hattnålar, ett par örhängen, brosch, samt halsband, delvis silver, bergkristall, agater, rosenquartz

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)

1604 5062  Parti vykort ca 1000 st, bland annat svensk topografi

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5172  Pastell Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. Signerad, daterad Paris -58,30x48 cm, yttermått inklusive ram: 46x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:09)

1604 4130  Pastell Oidentifierad konstnär. Liggande fasad. Signerad, daterad -83 cm, yttermått inklusive ram: 75x105 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:42)

1604 5128  Pickinickkorg/kula ca 20 delar, Guzzini, Italien, plast, 6 assietter, 6 djupa tallrikar, 6 mattallrikar, 6 glas, salt/pepparkar, olja/vinägerbehållare, bricka, 2 skålar. Längd: 5-24 cm, djup: 5-24 cm, höjd: 2-10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)

1604 4449  Pinnstolar 3 st, "Top", IKEA, 1960-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)

1604 5200  Räknemaskin Original -Odhner, Göteborg, 1930-/40-tal. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)

1604 5106  Ram omkring 1900, med trasig oljemålning, kopia efter Rembrandt, bemålad, ramens innermått: 40x38 cm, yttermått inklusive ram: 67x59

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)

1604 5008  Resegrammofon modell äldre, "Saturn", med vev & extra stift. Längd: 42 cm, djup: 18 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5119  Ring 18k guld, vitt guld, tre diamanter. Vikt: 4,39 g, ringmått 17

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:59)

1604 4315  Ringar + hänge + örhängen, 5 delar, 14k (56), Ryssland, med stenar. Vikt: 7g ca, ringmått 11 & 12

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)

1604 4302  Ringar 3 st, Silver / sterlingsilver, med stenar. Vikt: 45g, ringmått 13,11 & 14

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)

1604 5061  Rökelsekar + väggplatta, skuren dekor med asiatiskt motiv. Höjd: 11 cm. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:05)

1604 5394  Salongsbord Nyrokoko. Diameter: 70 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)

1604 5387  Satsbord 3 delar, Björk. Bredd: 46 cm, djup: 31 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:15)

1604 5034  Sekretär Gustavianskt stil, 3 lådor, nedfällbar snedklaff med bakomliggande lådinredning, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:45)

1604 5352  Serveringsvagn mahogny. Längd: 79 cm, djup: 42 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5211  Servisdelar England, 17+ 5 delar, Churchill

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)

1604 5181  Sideboard Engelsk stil. Mahogny. Längd: 153 cm, djup: 46 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)

1604 5369  Sideboard med stenskiva. Längd: 140 cm, djup: 41 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)

1604 5037  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Kosta Boda. Diameter: 21 cm, höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:11)

1604 5317  Skål David Marshall, Aluminium och mässing, Monogramstämplad dm. Längd: 26 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)

1604 5022  Skål Kina, 26,5x18 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:07)

1604 5064  Skål Kina, snurrbar. Diameter: 17 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:47)

1604 5019  Skål på fot Alabaster. Diameter: 24 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)

1604 5068  Skålar 4 st, bland annat Simon Gate, "Tusen fönster", kristall, Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:28)

1604 5423  Skålar Konstglas, Arabia & Iittala. Längd: 9-14 cm, diameter: 7-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:32)

1604 5425  Skålar Swedish grace, Rörstrand. Diameter: 12-21 cm, höjd: 5-10 cm

1604 5218  Skaldjurstallrikar 6 st, Pillivuyt. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 5060  Skålfat Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Brunglaserad keramik. Längd: 39 cm, bredd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:52)

1604 5208  Skålfat Stengods. Diameter: 39 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:47)

1604 5084  Skåp Kolonnmodell, 1800-tal, mahogny. Bredd: 47 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 120 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:35)

1604 5001  Skåp med spegel och lampetter, utfällbar skiva med gallerkant, mahogny. Bredd: 64 cm ca, djup. 36 cm + utfällbar skiva om 31 cm. Höjd: 194 cm ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 mars 2024 05:21)

1604 5049  Skåp med spegel, Karin Tyrefors, "Alfa" Fröseke form, fyra lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, björk och masurbjörk, skåpet mått: Bredd: 40. Djup: 35 cm. Höjd: 115 cm, spegelmått. Bredd: 30 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)

1604 5124  Skärbräda Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:05)

1604 5412  Skedar 12 st, silver, England. Längd: 17,5 cm, vikt: 480 gr ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)

1604 5210  Skrin nysilver. Längd: 17 cm, djup: 12 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:15)

1604 5237  Skrivbord sengustaviansk stil. Tre lådor, skiva delvis klädd med läder. Bredd: 130 cm. Djup: 70 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:55)

1604 5031  Skulptur 1900-tal, dansare, patinerad brons. Bredd: 30 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:13)

1604 5017  Skulptur Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle, kvinna. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:11)

1604 5202  Skulptur Axel Knipschild (1946-1983), Sverige. Signerad, numrerad 3/4, daterad 1974, ca 25x18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:36)

1604 4059  Skulptur Carlos R Pebaque, Gullaskrufs glasbruk, 1991. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)

1604 4187  Skulptur David Wretling (1901-1986), Sverige. Brons, Flicka med korg. Signerad samt numrerad 4/10. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:38)

1604 4317  Skulptur Gebrüder Heubach, valp, porslin. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:51)

1604 5214  Skulptur Höganäs, Katt. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:18)

1604 5108  Skulptur Hund, Dahl-Jensen, Porslin. Copenhagen, Danmark Längd: 18 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:34)

1604 5263  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Nord" ur "All världens barn", Gustavsberg, Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)

1604 5266  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, "Kalle" ur serien Larsons ungar, delvis glaserat stengods, Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:04)

1604 5318  Skulptur plåt, katt. Längd: 57 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:32)

1604 4439  Skulptur Rörstrand, Björnar. Höjd: 20 längd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:15)

1604 5044  Skulptur Royal Copehagen, Thomsen, Christian, Gåsapiga, märkt nr. 528. Höjd: 19 cm

1604 5229  Skulptur Tax på bok, Original book works, England. Skulptur eller brevtyngd i petinerad och bemålad konstmassa. Längd: 16 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:23)

1604 5314  Skulptur Terrakotta. Signerad. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 5340  Skulpturer 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Ugglor, polykromt glas. Höjd: ca 18 cm. Signerade

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:09)

1604 5109  Skulpturer 2 st, Hundar, Bing & Grøndahl, Längd: 13-29. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:07)

1604 5110  Skulpturer 2 st, Hundar, Royal Copenhagen. Längd: 11-17, höjd: 6-22,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:57)

1604 5013  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Adam I, Eva I, Viking -96, Gustavsberg. Höjd: 10-14,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)

1604 5321  Skulpturer 3 st, Marbell, Belgien, Figurer. Höjd: 13,5-42 cm

1604 5363  Skulpturer 5 st, bland annat Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, änglar, glas, Signerad. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:52)

1604 5372  Skulpturer Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, ugglor i glas, 2 signerade, etikettmärkta. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:31)

1604 5388  Slagbord med lådor, Furu. Bredd: 36+ 2x50, djup: 70 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:57)

1604 4316  Smycken 5 delar, med stenar. Höjd: 3-4,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:44)

1604 4269  Sockertänger Ett par, silver, Ryssland. Längd: 12,5v. Vikt: 50 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:46)

1604 5376  Soffa längd: 220 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)

1604 5377  Soffa längd: 220 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:19)

1604 4464  Soffbord 1940-tal, Björkrot, diameter: 80, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:00)

1604 5235  Soffbord Butlers tray. Bredd: 89 cm, djup: 65 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:41)

1604 5265  Soffbord Fredrik Schriever-Abeln, Danmark. 1960/70-tal, benställning i mahogny. Bredd: 135 cm. Djup: 95 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 5355  Soffbord Glas med plexiglasunderrede. Bredd: 130 cm, djup: 90 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:53)

1604 5007  Spegel barockstil, slipat, 63x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 5288  Spegel nutida, 87x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 5155  Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm, höjd: 136 cm,

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:26)

1604 5156  Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:09)

1604 5157  Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5159  Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)

1604 5389  Spetsklänning Fredrika-Bremers-förbundets skola för kvinnlig yrkesutbildning. Längd: ca 35 cm, djup: ca 22 cm, höjd: ca 95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:55)

1604 5233  Spiselhundar Ett par, Engelsk modell. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:11)

1604 5014  Stegpall 30x30. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 4356  Stol Sengustaviansk, så kallad nollstol. Rygg med dekor av nollgaller. Höjd: 82 cm, sitthöjd ca 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:04)

1604 5379  Stolar 12 st, Rokokostil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)

1604 5188  Stolar 4 st, jugend, skuren dekor i ryggbricka, sits i läder

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:01)

1604 5070  Stolar 4 st, Sam Larsson, "Sam", Dux, kromad benställning, stoppad sits i svart läder. Höjd: 75 c cm, sitthöjd, 44 cm. Bredd: 47 cm ca

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:48)

1604 4340  Stolar 4 st, Vemdalia, med skuren dekor av hjärta i ryggbricka, furu. Bredd: 38 cm, sitthöjd 45 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:45)

1604 5180  Stolar 6 st, Engelsk stil, mahogny

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:26)

1604 5052  Stolar Ett par, Karl Johan, ryggbricka med skuren dekor av lagerkrans, mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:49)

1604 5144  Ströare 2 st, silver, England Birmingham. Höjd: 10 cm. Vikt: 70 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:45)

1604 4064  Svärd "Excalibur King Arthur". Nutida, Längd: 114,5 cm. Vikt: 2,3 kg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:00)

1604 5016  Takarmatur 1950-tal, mässing / glasskärmar. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:14)

1604 5203  Takarmatur jugend, mässing och tygfransar. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:53)

1604 5275  Takarmatur Louis XVI-stil, korgmodell, 1900-talets andra hälft. Höjd: 65 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:12)

1604 5375  Takarmatur mässing, med lösa lövglasprismor. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)

1604 5337  Takarmatur metall. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:22)

1604 5116  Takarmaturer 3 st, Ruben, Arkipelag, svart lackad metall, mässing. Höjd: 38 (exkl sladd)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5421  Tallrikar 2 st, Kina, blåvitt & Famille Rose. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)

1604 5311  Tavla Kina, yttermått inklusive ram: ca 67x181 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 3386  Teckningar Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. 5 st. Signerade och daterade, 1980-tal. Teckningar på papper, oramade lösa blad

1604 5004  Telefoner + räknemaskin Original-Odhner, 3 delar, modell äldre. Höjd: 14-35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:03)

1604 5285  Textilier GP & J Baker, mönster Lotus (Nympheus), Längd: ca 50-130 cm. Djup: ca 40-192 cm. Höjd: ca 2-10 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)

1604 5345  Tillbringare 2 st, Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, glas, Höjd: 12-14 cm, Signerade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 4103  Toilettbordsgarnityr 3 delar, Silver / Kristall, Karl Andersson, 1917. Höjd: 5-13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:58)

1604 5386  Trädgårdsbord metall. Diameter: 65 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:41)

1604 5385  Trädgårdsstolar 2 st, barnmodell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:18)

1604 5384  Trädgårdsstolar 4 st, vitmålad metall

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)

1604 5333  Trädgårdsurna höjd: 55 cm, järn

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:52)

1604 5316  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad Pt. Bildmått: 46x57 cm, yttermått inklusive ram: 59x70 cm

1604 5082  Tusch 4 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerade med dedikation, daterade -78, (52), bladets mått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)

1604 5160  Tvättfat + kanna, 2 delar, Gustafsberg, diameter: 35, höjd: 13-28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:45)

1604 5027  Uppläggningsfat Nysilver. Diameter: 18-28. Längd: 15-32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:55)

1604 5373  Urna med lock dekor av påfågel, porslin. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:40)

1604 5268  Väggarmaturer Ett par, Louis XVI-stil, 1900-talets andra hälft, 52x24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:51)

1604 5059  Väggbonad Asiatiskt, djur och mytologiskt motiv, 88x110 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:37)

1604 5365  Vägghylla med skuret motiv av riddare, mörkbetsad ek. Bredd: 37 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 5404  Väggklocka + barometer, på träplatta, Schatz, 22x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:40)

1604 5402  Väggklocka + barometer, Schatz. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:10)

1604 4225  Väggtelefon modell äldre, "Allm. Telefon AB LM Ericsson Stockholm", trä / plåt. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)

1604 5405  Väggur + kompass, 2 delar. Längd: 10 cm, diameter: 29 cm

1604 5099  Väggur Gustaviansk stil, bemålat. Bredd: 30 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:35)

1604 5009  Väggur Rokokostil, bemålad, Werner Nystrand Ljungby. Bredd: 35 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:30)

1604 5279  Väggvaser / luftfuktare 2 st, Asien, 1900-talets andra hälft, glaserad keramik, 24x14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 4075  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. "Ateljé", Rörstrand. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:27)

1604 5228  Vas Elsa Engeström (1885-1976), Sverige. Gustafsberg, Daterad 1916. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:38)

1604 4491  Vas Frantisek Pazourek, efter. "Ingrid". Böhmen. Blåtonat glas med dekor av gracer, Diameter: 8 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:33)

1604 5191  Vas Kina, nutida. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:03)

1604 5414  Vas Lergods, glaserad, mononogramsignatur. Höjd: 37 längd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 4435  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Veckla, Gustavsberg, Polykrom dekor av blommor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:14)

1604 5012  Vas Tobo. Erich och Ingrid Triller, Sverige. Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:14)

1604 5305  Vaser 2 st, Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:31)

1604 5312  Vedkorg metall. Längd: 48 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:47)

1604 4385  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 68 cm, djup: 33 cm, höjd: 162 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:46)

1604 5226  Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 107 cm. Djup: 40 cm, höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:24)

1604 5320  Ymnighetshorn Saga, Norge. Längd: 30 cm, höjd: 30 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:59)

1604 5113  Ytterbelysning Ett par, metall, 10x10x10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:49)

1604 5416  Ytterfoder 5 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15, Dia 13-15 cm

1604 5413  Ytterfoder Ett par, Sarreguemines, Brabant, diameter: 33, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 5310  Ytterfoder / krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin, Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)